Mans sarunu biedrs stāstīja, ka bijis trijos barikāžu laika pasākumos. Valmieras muzejā, Vaidavā un Lodē. Te nu emocijas sanākušas dažādas. Vaidavas pagastā apzināti VISI tie dalībnieki — vairāk nekā 100, kas tolaik bijuši uz barikādēm. Ir muzejā viņu saraksts, dažas fotogrāfijas, vairāki atmiņu stāstījumi. Apmēram tādā pašā līmenī šis vēstures brīdis dokumentēts Lodē, arī šajā pagastā VISI barikāžu dalībnieki apzināti, visi saņēmuši piemiņas zīmes. Lodēniešiem bagātīgs fotogrāfiju klāsts, barikāžu dalībnieki Lodē regulāri tiekas. Un te valmierieša monologs: «Kāpēc Valmierā tā nav? Es pilsētā zinu varbūt uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt tos, kas toreiz bija Rīgā. Bet bija taču desmiti, simti valmieriešu uz barikādēm! Labi, tagad valdība gudro par kaut kādām privilēģijām barikāžu dalībniekiem, bet ne jau privilēģiju pēc! Kāpēc pagastos šie cilvēki ir apzināti visi, bet Valmierā ne? Kaut kāda informācija ir muzejā, kādiem 100 cilvēkiem Valmierā barikāžu piemiņas zīmes pasniegtas… Un tas arī viss!»
Tas patiešām ir labs jautājums. Kāpēc lai arī Valmierā kāds par to atbildīgs (un varbūt pat domes īpaši algots) cilvēks šo datu bāzi nevarētu izveidot? Maksimāli pilnīgu! Protams, tāpēc skrupulozi iztaujājot citu pēc cita, meklējot un atrodot. Jo tā taču ir mūsu pašu visjaunākā vēsture, par kuru grūti ko samelot! Jā, ir viena nopietna problēma — minimāli privātie foto arhīvi, jo tolaik cilvēki nebija Rīgā sabraukuši ģimenes bildes knipsēt, lielākoties bildēja tikai štata fotogrāfi.
Vēstures baltie plankumi
Burtu izmērs
Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku
Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā
Digitālais saturs no 1,99 €/mēn. — pieeja visiem maksas rakstiem portālā. E-avīze no 7,50 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.