Jo augstāks dzīves līmenis, jo vairāk patērē un lielāku summu iemaksā nodokļos. Vai tiešām viss ir tik taisnīgi, kā pirmajā mirklī šķiet?
Saņemot ienākumus, mēs attiecīgi visi maksājam valstī noteikto progresīvā nodokļa likmi. Bet, naudu izdodot, sanāk tā: piemēram, visi iedzīvotāji pērk pārtiku un par to maksā arī PVN. Iedzīvotājus ar zemāku ienākumu līmeni šis nodoklis ietekmē vairāk, jo pirkumam viņi tērē lielāku daļu no saviem kopējiem ienākumiem, nekā tie, kuru ienākumu līmenis ir augstāks. Procentuāli PVN lielāku daļu no maciņa nosmeļ nabadzīgākajiem.
Vēl teorētiķi uzskata, ka šis patēriņa nodoklis veicina iedzīvotāju vēlmi uzkrāt līdzekļus (lai pēcāk tos investētu), šī ideja it kā rodoties, lai pēc iespējas mazāku summu nāktos izmaksāt nodokļos šobrīd.
Par nodokļiem un nodevām
Burtu izmērs
Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku
Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā
Digitālais saturs no 1,99 €/mēn. — pieeja visiem maksas rakstiem portālā. E-avīze no 7,50 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.