Pēc nelikumīgajām vēlēšanām jaunā Saeima sanāca uz savu pirmo sēdi 1940. gada 21. jūlijā. Bez liekas vilcināšanās tika pasludināta padomju varas nodibināšana Latvijā, pēc Viļa Lāča ierosinājuma pieņēma deklarāciju «Par Latvijas iestāšanos PSRS». Formalitātes nevienu neinteresēja, Saeimas priekšsēdētājs vienkārši noprasīja, vai kāds būtu pret un vai kāds atturas. Pilnīgi loģiski, ka tādu nebija.
Dažas dienas vēlāk tika apstiprināta delegācija divdesmit cilvēku sastāvā, kurai bija jādodas uz Maskavu izpildīt ļoti svarīgo uzdevumu. Protams, izrādījās, ka delegācijas sastāvs nebija saskaņots ar galveno pasākuma režisoru Latvijā A. Višinski un to nācās mainīt. Rezultātā uz Maskavu aizbrauca cilvēki, kurus tā laika Saeima nemaz nebija pilnvarojusi, tostarp vairāki delegāti nebija «Tautas Saeimas» deputāti.
Delegāciju vadīja Augusts Kirhenšteins, tās sastāvā bija gan vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki, gan arī bijušie pagrīdnieki un Komunistiskās partijas biedri. Brauciens notika ar vilcienu, propagandas pasākumi norisinājās vairākās pieturvietās pa ceļam. Pilnīgi loģiski, ka visur sapulcinātie runātāji atbalstīja vēlmi iestāties Padomju savienībā.