
Klausoties RACA iebildumus, rodas iespaids, ka pašvaldības pašu iedzīvotājiem labu nevēl: savu budžetu saglabāšanas vārdā esat pret minimālās algas celšanu, pret ienākuma nodokļa samazināšanu, pret iespējamiem atvieglojumiem…
— Tādu retoriku jau izmantoja no paša sākuma, kad vēl pati reforma nebija īsti iezīmēta. Mēs esam pret konkrētām detaļām, nevis pret reformu kopumā. Jo iedzīvotāja labai dzīvei nepietiek tikai ar to, cik naudas viņam ir kabatā. Tikpat svarīgi ir, lai atvasēm būtu labs bērnudārzs un skola; lai ielas un ietves būtu bez bedrēm; lai darbotos sociālais dienests, būtu pieejama mājas aprūpe… Šīs un vēl daudzas citas lietas ir vajadzīgas patiesai dzīves kvalitātei, un tās nodrošina pašvaldība.
Ja pašvaldībai ienākumu bāze samazināsies par 40 procentiem vai pat vairāk, ir pilnīgi skaidrs, ka jau vidējā termiņā pakalpojumu kvalitāte kritīsies. Kāda būs alternatīva? Rīgā to jau redzam — piemēram, privātie bērnudārzi. Kas tos var atļauties? Turīgākā iedzīvotāju daļa. Vai arī tev par to pašu pakalpojumu nāksies maksāt dārgāk. Pēc tagad iecerētās reformas būs pagājis mazs laiciņš, bet cilvēki jau sapratīs: it kā kabatā naudas ir vairāk, bet tēriņi ir pieauguši krietni jūtamāk.
Mums sola, ka pašvaldībām iztrūkumu kompensēs ar palielinātas akcīzes palīdzību. Tas it kā ir labi — cilvēki mazāk lietos veselībai kaitīgas preces. Taču kā būs ar degvielu? Tai sadārdzinoties, augs cenas visam, arī pašvaldību pakalpojumiem. Skolēnus laukos vedam ar busiem, ēdinātājiem degviela ir iekļauta cenā, komunālajiem dienestiem dīzeli vajag…