
Kā tapa Jērcēnu pagasts
1866. gada 19. februārī stājās spēkā likums par pagastu pašvaldībām. Kopš tā laika Latvijā par administratīvi teritoriālo vienību kļūst pagasts. Saskaņā ar to muižu pagastu vietā izveidojās pagastu zemnieku pašvaldības.
Pagastu pašvaldības ievēlēja pagastu sapulcēs, kurās piedalījās tikai saimniecību īpašnieki un nomnieki, bet bezzemnieki sūtīja vienu delegātu no katriem 10 pilngadīgiem vīriešiem.
1894. gadā jau iepriekš izveidotos Jaunjērcēnu, Vecjērcēnu un Ķeižu pagastus, kuri, kā redzams, bija veidoti ap muižām kā saimnieciskajiem centriem, apvienoja vienotā Jērcēnu pagastā.
PIRMĀ JĒRCĒNU PAGASTMĀJA. 1877. gadā celtā ēka savulaik bijusi plašākā un skaistākā ne tikai Jērcēnu pagastā vien. Pagasta arhīva foto