
Cēsu politiski represēto biedrībā jau pirms vairākiem gadiem dzimusī ideja ar valsts, pašvaldību un sabiedrības dāsnu atbalstu īstenojusies spoži, pārliecinoši un ļoti moderni. Kādreizējā izolatora telpās, kas pēdējos gadu desmitos izmantotas saimnieciskām vajadzībām, izveidotā ekspozīcija ir liecība par jaunu pieeju laikmetīgajā muzejniecībā, veidu, kā sniegt maksimāli daudz informācijas nelielā laikā, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Saturs ietverts gadskaitļos 1939 – 1957 (no Molotova-Ribentropa pakta līdz gadam, kad legalizējās pēdējais nacionālais partizāns Vidzemē), ideja: atklāt, kā Cēsu apriņķa iedzīvotāji šai laikā pretojās gan sarkanajai, gan brūnajai varai. Jebkurās izpausmēs, sākot no Latvijas karoga uzvilkšanas vai skrejlapu izplatīšanas līdz bruņotai cīņai vai tās atbalstīšanai.