Iespējams, pēc gadiem desmit vai divdesmit breksits vispār šķitīs pavisam maznozīmīga epizode Eiropas vēsturē. Gluži kā tagad tāda šķiet Norvēģijas pilsoņu 1994. gada referendumā paustā atteikšanās pievienoties ES.
Tā bija milzu sensācija — «mazā, bet lepnā» valsts cirta pliķi Briselei, atsakot tobrīd ļoti prestižai un acīmredzamus ekonomiskus labumus sološai organizācijai. Latvijai dalība ES tobrīd šķita ļoti tāls, pat neaizsniedzams sapnis. Tāpēc mūsu eirooptimisma pirmajiem asniem norvēģu lēmums bija gluži kā salna pavasarī. Toties eiroskeptiķus tas iedvesmoja sēt sabiedrībā ilūzijas, ka Latvija spēs turpmāk attīstīties pilnīgā patstāvībā, neiesaistoties ne ES, ne arī NVS.