Taču, kamēr vieni mājas un ēkas saimniekošanai cēla vai atgūtās atjaunoja, citi jau lēma par nodokļiem. 1997. gada 4. jūnijā pieņemtais, Saeimas priekšsēdētāja Alfrēda Čepāņa Valsts prezidenta vietā izsludinātais Likums «Par nekustamā īpašuma nodokli» noteica: «Ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru.»
Naudu valsts kasē vajadzēja, un visdrošāk bija ievākt artavas no priecīgajiem īpašumus atguvušajiem vai ieguvušajiem: ne mežā slieto būdiņu, ne daudzdzīvokļu namu nekur taču noslēpt nevarēja, jo visi tika ierakstīti Zemesgrāmatā.