
Būs pašiem savs agronoms
Pēdējo reizi «Ozoliņos» viesojos pirms gadiem, kad kādreizējā bibliotekāre, tautā populārā Sēļu Vija (Vija Jaunzeme) organizēja pagasta sakoptāko sētu konkursu. Šmitu īpašums ievērību bija izpelnījies ar kuplai un aktīvai ģimenei atbilstoši iekārtotu un attiecīgi aprīkotu sporta laukumu un skaisti sakoptu atpūtas zonu. Par Ivaru ne reizi vien «Liesmā» stāstīts kā par pieredzējušu graudkopi, graudkopības kooperatīvās sabiedrības «Daiva» biedru, bet Maija savukārt publikācijās daudzkārt pieminēta ne tikai kā prasmīga saimniece, bet arī kā Valmieras rajona sieviešu apvienības vadītāja.
Šoreiz kas cits — «Ozoliņi» un starptautiskais projekts «Miera maize». Liels gods un atbildība! Maija par to saka:
«Manuprāt, to esam izpelnījušies divu iemeslu dēļ: par ilglaicīgu graudkopību un saimniecības pēctecību. Lauksaimnieciskajā ražošanā darboties sākām 1991. gadā. Divdesmit sešos gados esam izauguši no diviem lauksaimniecībai atvēlētiem hektāriem līdz gandrīz 400 hektāriem, kurus tagad apstrādā tēvs un dēls kopā. Ir prieks, ka mūsu dēls Mārtiņš pieņēma lēmumu atgriezties mājās un turpināt vecāku iesākto. Esmu izaudzinājusi Latvijas patriotus. Šmitu abas meitas un dēls ir Latvijā, un katrs no viņiem te ir atradis sev tīkamu darbu. Mārtiņam — lauki. Lai arī viņš Ventspilī izmācījās un apguva elektroinženiera specialitāti, tomēr tagad strādā «Ozoliņos» un neklātienē studē Jelgavā Lauksaimniecības universitātē. Būs mums pašiem savs agronoms! Līdz šim algojām agronoma pakalpojumu, bet tas vairs nebūs nepieciešams.
PIRMS RAŽAS VĀKŠANAS. Mārtiņš, «Ozoliņu» uzticamais sargs — pensionārs Bruno un Maija. Jāņa Līgata foto