Zemkopības ministrijas mājaslapā tās apmeklētājiem aptaujā pašlaik ir uzdots jautājums: «Kā mainījies jūsu augļu, ogu un dārzeņu patēriņš kopš samazinātās 5% pievienotās vērtības nodokļa likmes ieviešanas?» Kopumā tur lasāmās atbildes priecē, jo 42% ir atzinuši, ka viņi tagad vietējos dārzājus, augļus un ogas patērē vairāk par apmēram 10%, nekā to darīja agrāk, 10% atbilžu vēsta, ka viņu paradums pārtikā lietot vietējos vitamīnus mainījies vairāk par 5%, bet 8% atbildētāju domā, ka pašlaik pašmāju zaļumus kopumā patērē tikai vien par 2% vairāk nekā agrāk, savukārt 38% aptaujas dalībnieku ir pārliecināti, ka viņu paradumos un patēriņā samazinātā 5% likme neko būtisku nav mainījusi. Tā reālo situāciju skaidro patērētāji, bet ko rāda nozares speciālistu pētījumi?
Zemkopības ministrija (ZM) informē, ka atbilstoši veiktajam izvērtējumam par pievienotās vērtības nodokļa samazinātās 5% likmes piemērošanu svaigajiem dārzeņiem, augļiem un ogām ir secināts, ka samazinātās PVN 5% likmes ieviešana ir sevi attaisnojusi, jo efektivitātes rādītāju izpilde ir pozitīva un tā ir devusi būtiskus ieguvumus nozarei kopumā.
Savukārt Latvijas lauksaimniecības pētnieku veiktā izpēte (veicot cenu monitoringu Latvijā, Igaunijā un Lietuvā) liecina, ka 5% PVN likmes ieviešanas rezultātā cenas augļiem, ogām un dārzeņiem Latvijā ir samazinājušās par 11,7 procentu punktiem. Turklāt šī produkcija Latvijā ir lētāka nekā kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā! ZM uzsver, ka visvairāk no samazinātās PVN likmes 5% apmērā ieviešanas ir ieguvuši tieši patērētāji – Latvijas iedzīvotāji, kas var par zemāku cenu iegādāties svaigus augļus, ogas un dārzeņus ne tikai sabiedrībā zināmos un iecienītos veikalos, bet arī tirgū.