
Vispirms SIA Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētājs Roberts Dilba klātesošos iepazīstināja ar projekta izpildes gaitu, pēc tam izglītojošas ekskursijas laikā ikvienam bija iespēja iepazīties gan ar 1984. gadā uzbūvētās hidrobūves pāri palikušajiem fragmentiem – divām ēkām (poldera stacijas ēku un garāžu bloku), gan ar kompakto poldera sūkņu stacijas 21. gadsimta tehnoloģijām atbilstošo alternatīvu.
Savulaik Silzemnieku polderis tika izveidots kā meliorācijas sistēma, lai aizsargātu vairāk nekā 1000 hektāru plašo teritoriju – Silzemnieku pļavas – no applūšanas pavasara palu vai plūdu laikā. Pa šo laiku sūkņu stacija bija gan morāli, gan fiziski novecojusi un vairs nespēja pilnvērtīgi pildīt savu funkciju. Tā kā bija notikusi arī būtiska lietojamo tehnoloģiju evolūcija, vairs nebija nepieciešamības arī pēc iespaidīgā stacijas ēku kompleksa.
Burtnieks bija klāt pasākumā un izmantoja iespēju aprunāties ar galveno ciemiņu. Lūk, ko pastāstīja ROBERTS DILBA:
Cik nopietns ir Silzemnieku objekts visā jūsu vadītajā saimniecībā?
Viens no nopietnākajiem, tāpēc, ka te tomēr ir trīs sūkņi.
Cik šādas polderu sūkņu stacijas ir pa visu Latviju?
Kopumā valstī ir 40 sūkņu stacijas. Daudz. Sevišķi tas skar Lubānas pusi, arī Lielupes baseinu, ļoti daudz staciju arī Liepājas un Nīcas pusē. Vidzemē Silzemnieku objekts mums ir lielākais.
TUR, APAKŠĀ, VISS NOTIEK! Poldera sūkņu betonētās šahtas Burtnieku novada būvvaldes vadītājai Rasmai Liepiņai izrāda SIA Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi valdes priekšsēdis Roberts Dilba (no labās).